6 Nisan 2014 Pazar

ilkel ailesiyle yemekteyiz

bugün yemekhanedeyken aklıma geldi, şu kerevizin yenen bi şey olduğunu ilk fark eden adam "kokuyo mokuyo yerim la ben bunu" diyip o leş gibi kokusu ve tadı olan bi şeyi neden ağzına atmış ki. hadi bu adam yedi, eşe dosta alın yiyin siz de diye ikram ederken utanmadı mı hiç? komşu mağaradaki kadının "zelihanın kocası da pis pis şeyleri bulmuş illa yiyin dedi bize" diyeceğini düşünmedi mi acaba hiç?

kokuyo mokuyo yenir bence bu


gerçi bu devirlerdeki insanlarda pek ağız tadı yok bence. düşünsene çiğ çiğ patates yiyorsun. soymak da dert bunlara. cilalı taşları hayvan avlamak, düşman kabilelere saldırmak gibi şeyler için kullanmak varken neden patates soysun ki insan? kabuğuyla mabuğuyla yer. hem tuzlu bi tadı da olur patatesin o olmayan tadı biraz çekilebilir olur.

mantar mesela... yabanisi, zehirlisi bissürü derdi var. yanındaki adam "böyle şapkalı, ufak şeylerden yedim gırş gırş yumuşaktı ama karnımız doydu be abe" dedikten 10 dakika sonra takkadanak ölüyo yanında. sonra mümkün değil yiyemem ben o mantar denen şeyi. yumuşak yumuşak hem deniz anası dişliyo gibi!

hazır denizlerden girmişken denizdeki balıkları nasıl avlayalım dedi bu insanlar? çok sığ yerlere gelmiyo pek bu yüzen arkadaşlar, insanlarımızın yakın ilişkisi yoktur muhtemelen. hadi denize girip ecük serinleyelim dediklerinde görmüşlerdir desek kaçıyolar zaten balık arkadaşlarımız. hadi diyelim gördün, ey ilkel insan suyun içinde kıvıl kıvıl şeyi neden yiyeyim diyosun?!  tamam yiyeyim dedin kabul, onu nasıl yakaladın? sığ yerde bulursan yakalarsın, derinde de elinle ayağınla nasıl tuttun o şeyleri? çılgınmışsın ilkel kardeş

gel orhan abi, sudan topladık. çiftlik balığı değil ha...

daha da temele inelim, karnının acıktığını ve bi şey yemesi gerektiğini nasıl anladı bu insan? tamam karnı acıktı, neden bi şey yiyeyim de karnımdaki şu acı geçsin dedi ki? taaa  tek hücreliler hatta, onlardan beri nasıl gelişti ki bu karnımı doyurayım mantığımız?
karnım acıktı çocuklar

2 yorum:

Adsız dedi ki...

ilkel ailesini ilker ailesi diye okumuşum sabahtan beri düşünüyom kim bu ilker.

googhan dedi ki...

ben de başlığa bakınca "ilker gibi la bu" demiştim, sonra emaaan kalsın diye boşverdiydim