28 Nisan 2013 Pazar

klinik yazıları - vol.3 pedodonti

çocuk bakmam, çocuk sevmiyom, çocuklardan nefret ediyom diye girip; aaa bak fil hortumu varmıııış suyu çeksin bakalııım diye çıktığım staj.
çocuk diş hekimliği daha ilk senemden beri kesinlikle gitmem dediğim 2 uzmanlıktan birisi (diğeri bi sonraki yazıda olcak) ama kliniği çok da kötü değil. diğer bölümlere göre zorukları oldu tabi ama her bölümün var öyle kendine has zorlukları.

direkt konuya dalmaktansa şöyle bi giriş yapsam daha iyi olcaktı sanki. efenim bundan yaklaşık 1 ay önce bitirdiğim stajın yazısını yeni yazıyorum üşengeçlikten. hatta bundan sonra ortodonti stajını da bitirdim, sıra gelmedi yazmaya. neyse, pedodontiden sonra bi ara ortodontiyi de yazarım, sorun değil.

zorluk diyoduk di mi, sayalım bakalım zorlukları. bi kere hastalar erişkin değil. kooperasyon düşük, her isteğe cevap alamayabiliyoruz. kimisi gayet uyumluyken kimisi ağlayıp kapatıyo ağzını. gerçi geçen gün tedavide 40 yaşında hastam da "ama acırsaaa" diyip ağladı ama o istisna. pedodontide de öyle çok ağlama olmadı aslında.

kooperasyon zor çocuklarda, istekleri hemen yap(a)mayabiliyolar. tedavinin onların iyiliği için olup olmadığından daha çok acımasıyla falan ilgileniyolar daha çok.
bi de dilleri genel olarak erişkin hastadan daha büyük ağızlarına göre. bi yaşlıların, bi de çocukların dillerinden aman dedim artık. yaşlılarda da uzun süre protez kullanmazsa 'papuç gibi dil' oluyo.


evet efeniiim, biraz da pedoda nasıl çalıştığımıdan bahsedelim. bi kere en önemli aletimiz PEDO FREZİ!!!
kendisi şöyle bi şeye benziyo


biraz daha değişiği bunun, uçtaki o minik kısmı dişi kesen ısım. orası biraz daha tırtıklı büyük grenli olduğu için. onun haricinde bi farkı yok pedo frezinin.
çocuklarda çürükler pek derin olmadığı için sırf bu frez bile yeterli oluyodu çoğu zaman. hastaların büyük çoğunluğunda da anesteziye ihtiyaç olmadı yine derin çürük olmadığı için.

fissür sealant ve PRR için de bu frezler kullanılabiliyo. fissür sealant dişlerin oyuklarından çürük başlamasın diye oraları ince bi tabaka dolgumsu bi maddeyle örtmek. PRR da çürüklü kısma normal dolgu yaptıktan sonra üstünü yine akışkan bi dolguyla örtmek. bol bol yaptık bunları da.

her hasta tedavisinden önce ailesiyle görüşüp sistemik rahatsızlığı, geçirdiği çocukluk hastalıklarını falan sormamız gerekiyo. bi de tedaviye onay verdiklerine dair form imzalatıyoruz. daha sonra çocukları kliniğe alıp başlıyorz tedaviye. aileler gelmiyo çünkü onların yanında kooperasyonda düşüşler oloabilir. gerçi bi hastam annesiyle geldi ama çok ağlıyodu zaten, kliniğe gelen en küçük hasta o olduğu için ailesinin girmesine izin verilmişti.


ay yazıyı yayınlayamadım uzun süreden beri, 3. devamım bu yazıya. yazının ortalarında ortoyu da bitirdim bu stajdan sonra demiştim ya, onun üstüne bi de tedaviyle endodontiyi bitirdim. onları da yazıcam bakalım artık.

ayrıca pedodaki zafer hocanın çeyreği kadar iyi diş hekimi olursam başka hiçbi şey istemem. bir insan bu kadar mı mükemmel olabilir demekten kendimi alamadım ne yapsa.
kendi dişimi de ona yaptırdım hatta.

bitti hadi yazı. ortodontiyi yazayım şimdi

2 yorum:

Demet Şinel dedi ki...

kooperasyon ne la biz dş hekimi olacaz gibi yazmışın ajd lütfen bilimsel dilini bi kenara bırak yöri git yaa askjdhkjsdf

googhan dedi ki...

işleri beraber, dostça kardeşçe yürütmek :D

tedavi sırasında hastanın hekimle uyumlu halde çalışması :D