18 Eylül 2012 Salı

üniversite yurdunda hayatta kalma rehberi

eveeet, anketimiz sona erdi ve liderliği 12 oyla üniversite yurdunda hayatta kalma rehberi aldı. yalnız sadece 20 kişi oy kullanmış, resmen 20 kişilik güzel insan topluluğuna yazıyorum sadece. diğer 400 küsür kişiden hayır yok. ne varsa o güzel 20 insanda var yine.

konuya başlayabiliriz artık, madde madde yardırıyom.
kural 1 -yemek buldun ye, dayak buldun kaç-
efenim en önemli kural bu, karın doyurabilmek. eğer et yemem, etliyle sütlüyü bir arada yemem (musevi izleyiciler içindi bu), beyaz ekmem yemem çevizli çavdarlı akşamdan şaraba yatırılmış 258 derece odun ateşinde pişmiş yerim sadece, sulu yemek mi aaa esnaf lokantası gibi o ne öyle diyen varsa şimdiden babasından para dilenip eve çıksın. yurt işlerine hiç bulaşmasın o kişiler. harcarlar sizi burda, diyim ben.

zamanında odada sadece kuru ekmek olduğu için onu azıcık suyla ıslatıp yemiş biri olarak söylüyorum, çok zor şartlar altında olabiliyonuz. e gidip alsana demesi kolay, bazı günler kendinizi odaya nasıl attığınızı bilmiyosunuz, yemek o an düşünülen son şey oluyo.

kural 2 -kimseyle kötü olmaya gerek yok-
oda arkadaşlarınıza iyi davranın ki iyi karşılık görebilesiniz. şahsen ben gerek biber gazı sıkma olsun, gerek oda arkadaşı banyoya girince odanın kapısını kilitlemek olsun birçok kötülük yaptım. karşılık olarak benim de üstüme kapı kilitlendi, bana da gaz sıkıldı.
demiyorum ki ot gibi yaşayın, ama fazla uğraşmayın sağınızla solunuzla.
en azından "sabah okula giderken beni de uyandırsana" diyebilecek kadar arkadaşlık seviyeniz olsun akşam yatmadan önce. gün içinde yine hayvanlık yaparsınız ama yatmadan önce ilişkinizi iyi tutun.

kural 3 -sigara mı içiyon sen?-
oda arkadaşınız sigara içiyosa ilk günden ya pencere kenarına, ya kapı dışına mahkum edin onu. arada içerde de içmesine izin verilebilir ama genel olarak odada sigara içilmesi hiç iyi bi şey değil. zaten azıcık insan evladıysa karşınızda pofur pofur içmez. bu konuda sorun çıkartabilirsiniz, sağlık önemli.

kural 4 -içki mi çiçiyon sen?-
sana zararı var mı? yok. bırak içsin.

kural 5 -hasta olmak için en kötü yer-
yurtta hasta olunmaz. mümkün olduğunca hastalık işlerini evde halledip gelin. hem odadaki diğer insanlar virüslerle burun buruna yaşar, hem hasta kişi yatakta tek başına kıvranır. iki durumu da yaşadım, en kötüsü odada tek başına ölümü beklemek. nasıl tiksindiysem odada hasta olmaktan, bi daha da olmadım zaten.

kural 6 -kıs şu müziğin sesini!-
hayvan gibi müziğin sesini açmayın arkadaşım. ama ben kulaklık takıyorum demeyin, ondan da ses geliyo. müziğin en cırlayan yerinde çıkarın kulaklığı kulağınızdan, parmağınızla ucunu kapatıp bir karış falan uzaktan dinleyin bakalım ses geliyo mu diye. eğer sözler anlaşılıyosa kısın sesini. kulak içi kulaklığınız varsa hiçbi sorun yok. takın kulaklığı, muhtemelen dayanabileceğiniz sese kadar dışarı ses çıkmayacaktır. kontrol etmekte fayda var tabi.

kural 7 -donun çok güzelmiş kardeş-
kirli çamaşırlarınızı (özellikle donlarınızı) topluma açık yerlerde tutmayın. ya dolabınızda ayrı bi yer olsun, ya da bi çamaşır kutunuz. durduk yere milletin gözüne sokmayın donunuzu.

kural 8 -seni öğretmene söyliycüeeem-
eğer daha önce hiç uyarmadan odada birini idareye şikayet edecekseniz hazır aşağı inmişken odanızı da değiştirin. bi sorun varsa önce yüzyüze halletmeye çalışın, yine de çözüm üretilemiyosa inin aşağı anlatın derdinizi.

kural 9 -oda nüfusu 2 katına çıkmaz!-
ikide bir arkadaşlarınızı toplayıp odaya gelmeyin. nerde çokluk orda bokluk. zaten sınırlı sayıda oksijen var, iyice azalıyo nüfus artınca. gidin dışarda buluşun.

kural 10 -bi şey ister misiniz aşşaadan?-
bu soruyu sorun. mesela sadece 1,5 litrelik su almak için aşşaa iniyosanız oda arkadaşınıza da bi şey ister misin diye sorun, ufacık şey için aşağı inmiş olmayın. ilerde bi gün o da size sorar, ufak ufak yardımlaşırsınız böyle.

kural 11 -yağmur mu yağıyo?-
işeme sorununuz varsa üst katta yatçam ben demeyin, gidin yerin dibinde yatın!

kural 12 -bi şey mi kokuyo?-
haftada bir banyo yapıyosanız bunu iki günde bire kadar indirin. mümkünse her gün girin şu duşa! zaten tıkış tıkış kalıyoruz, bi de ter kokuları karışıp konsantre karışım oluşturmasın çük kadar odada. ayağınız kokuyosa da koridora sarkıtmayın. ölüyodum!!

kural 13 -ya yok farklı bi şey kokuyo-
çöplerinizi atmayı unutmayın. bir aydan fazla beklemiş her şey ceset gibi kokmaya başlıyo çünkü. kokuttum, ordan biliyom.

kural 14 -senin bilgisayarın şifre neydi?-
EBEN! siktirgit şu bilgisayarın başından!
mümkünse kendi bilgisayarınızı götürün, milletinkine çökmeyin. maddi durumunuz kötüyse güzelce anlatın, kimse malını kıskanmaz. ama durumunuz olmasına rağmen sömürür gibi kullanırsanız o bilgisayarı kafanıza geçirirler.

kural 15 -ışığı kapatayım mı?-
şu soruyu sorun. tamam derse eğer öküz gibi bütün ışıkları kapatmayın tabi, sadece yatağınıza en yakın olanı kapatın. mümkünse uyku gözlüğü alın rahat rahat uyuyun.

kural 16 -sesim geliyo mu? görüntü yok sizin-
internetten görüntülü konuşacaksanız siktirin gidin başka yerde yapın şu işi. ben de yaptım ama olsun, yine de siktirin gidin. anladım ki yanlış bi şey. odada rahat hareket edemez bi kere diğer kişiler, bi de sürekli kendi kendine konuşan bi herif olur. adam gibi yazın.

kural 17 -yemek isteyen var mı-
dışardan yemek söyleyecekseniz diğer insanlara da sorun. merak etmeyin herkes kendi hesabını ödüyo

kural 18 -horluyom mu ben?-
sorun. ilk günden sorulmaz tabi ama biraz samimi olunca öğrenin horlayıp horlamadığınızı. eğer böyle bi durumunuz varsa önlem alın. ben mesela diş gıcırdatıyorum, gece plağı takıyom fazla ses çıkmasın diye.

kural 19 -yemek-
bak tekrar söylüyorum bunu, çok önemli çünkü. yemek seçmeyin, yiyin.


şimdilik yeter sanırım bu kadar. yurt kapısından girmeden önce şöyle bi okuyun bence bu yazıyı.

21 yorum:

Cessie dedi ki...

Ben ukulele yazısı istiyordum.
O yüzden okumadım. -.-
Böyle de isyan ederim.

googhan dedi ki...

ukulele, tam tam masaya vurma, zil, şarkı söylemeyi ayrı ayrı yapıp birleştirme fikrim vardı ama daha bunu yapabilecek kadar çalamıyorum. onu başka bi zaman yapabilcem muhtemelen, henüz beceri eksikliğim var :D

Cessie dedi ki...

Ne demeye seçenekler arasına koydun o zaman? -.-

googhan dedi ki...

birinci olaydı elimdeki tüm imkanları kullancaktım. talep çok düşük, diğer konular daha çok isteniyo.

Cessie dedi ki...

Demokrasiye karşıyım -.-

googhan dedi ki...

!!!YAŞASIN MERİTOKTASİ!!!

tulkas!? dedi ki...

o kadar adam peygamber olsa kavga eder, yapacak bir şey yok :)

Cessie dedi ki...

dayanamadım okudum yine.
adam gibi isyan da çıkaramıyorum lan pu bana -.-

seymsomething dedi ki...

yurt muhabbetini beni geç bizimkiler bile ihtimal doğrultusuna almıyo iyi ki la. yaşayamazmışım yoksa orda fff.
hani kızlığın verdiği kibarlıktan kurtarıyorum kural 2, 4, 6, 7, 10, 12, 13, 15, 17 ve 18i ama yok lan yaşanmaz (benim gözümde) ev arkadaşı muhabbeti gibi değil ki oda arkadaşını seçesin. lönk diye birini koyuyolar yanına sonuçta. yine kendi bazımdan bakıyorum: odaya dedikoducu, arkadan iş çeviren bi tiki gelse mesela hehe hiç hoş şeyler olmaz.
sen bunları yazdın ya hani, bunları yapacak olanlar bunlara uyacak ve güzel insan olacaklar ama milletimizin %70ini kaplayan odunlara ne yapmalı :') (bu sadece erkeklere söylenmiş bir şey değil; horlayan, ayağı kokan, çevresini sömüren, dağınık hatta bi erkekten çok daha abazan kızlar da var bu ülkede. hele son söylediğim kız yurtlarında çok fazla var O_O)
konuyu nereye getirdim yine ya fff. neyse, olm ben sana cidden çok saygı duyuyom he 3 senedir yurtta kalıyosun ve hala bizimle iletişim kurabilecek bi beynin var :')

googhan dedi ki...

tulkas!?
kavga fazla olmuyo ama sürekli göt göte yaşamak pek hoş değil. minnacık bi de odalar :D


Cessie
seni de ilgilendiren bi konu çünkü :D
dün öğrenci evlerinin oraya gittim


seymsomething
o kadar da kötü değil aslında yurt :D

dağınıklığı hiç yazmadım bak, içinde bulunduğum odayı bok götürüyo. sorun etmeye yüzüm yok bunu :D

bi de o son maddedeki kızlar kimse gelsinler, çoh yalnızım ben :')

iletişim kurabilecek beynim mi var? beyinden yoksun olabilirim :D

1i yok mu? dedi ki...

Bence hepsi farklı farklı karakterde insanlardan örnekler olmuş bu kurallar. Hepsini bir insanda görmek zor iş...

xCoach Incompréhensible dedi ki...

kendi yurt günlüklerimi hatırladım.

Mariposa dedi ki...

kural 20 : Maddi durum çok iyi değilse ya da isteklere göre çok iyi değilse yurdun değerini bilsinler , eve çıkcam diye zıplamasınlar.

Eğer yurt çıkarsa ,hiç ev falan demeyin ekmek elden su devletten gel keyfim gel kalan parayla padişahlar gibi gezer eğlenirsiniz ama ev öyle değil ;)

Demet dedi ki...

Olum sen ne bedbaht ne kötü bir hayat yaşıosun ya çok üzüldüm şuan. Bundan kelli sana 3 ay ömrün kalmışcasına güzel davrancam söz ehuhehehe :)

googhan dedi ki...

1i yok mu?
genel olarak yazdım zaten, tek bi kişide bu özellikler kolay kolay bulunmaz :D

xCoach
sınav öncesi araba resimlerine baktığını hatırlamıştın bi ara da, o pek hoş değildi :D

Mariposa
özel yurtların fiyatı ayrı eve çıkmakla yarışır bence. tabi üniversite ve devlet yurtları için bu durum söz konusu değil.
yurtta da rahatlık problem, sürekli birileriyle aynı odada kalmak zorundayız.

Demet
:'( çok zor şartlar altındayım, öyle böyle değil. kimse iyi davranmıyo oralarda (hepimiz aynı durumdayız, ondan belki)

kahvedelisii dedi ki...

Yurt yurt diye anlattığın zamanlarda acıyodum ben sana. Ev arkadaşı olayına bile 1 sene zor tahammül etmiş biri olarak valla iyi dayandığını düşünüyorum. Hastalanma olayı berbattır bilirim:( Aynı evin içinde ölüyom ben doktora gitcem benle gelir misin diyememiş, bi bardak su isteyememiş olmak da benim bedeviliğim sanırım. Her zaman 'Dışı seni içi beni yakar' sözü geçerli sanırım . Bak şimdi o günlerin çok geride kalmış olmasına bi daha sevindim ;) Yine de öğrencilik ayrı bi keyif ya 'aman bugün canım istemiyo girmicem derse' deme lüksünü iş hayatında da yaşayabimeyi isterdim :((

googhan dedi ki...

bugün canım istemiyo gitmicem dersini klinikte biz de söyleyemiyoruz bu sene :D
ben hasta olunca başta odada kimse yoktu, bi başıma bekledim hep ölümü, bir başıma!!! kötü zamanlardı :D

Lavinya dedi ki...

tek bir şey diyeceğim. ÜNİVERSİTE NAPIYONUZ OLUM SİZ?
Yıkanma olayı, "yağmur yağma olayı", don olayı falan fdjgkfgjd üniversiteye bakış açım değişti :D
ama 2 sene sonra dikkat edeceğim bunlara hatta yazdırıp duvara asmayı düşünüyorum, karşı taraftan özellikle şu yukarıda yazdığım başlıklar altındaki şeyler olmasın diye :O
yemek seçiyorum yalnız ben gebereceğim kesin, 2 kere bahsedildiyse ciddi bir şey vardır :O bu arada 48421154 gün sonra yorum atmam da çok öküz duruyormuş gibi bir his var içimde :P neyse görüşürüüüz! :D

googhan dedi ki...

can sıkıntısındann çıkıyo bunlar hep ortaya :D
derslerin stresinden çok değişik şeylerle de karşılaşabiliyoruz.

yemek seçmeyeydin eyiydi. gerçi gelince alışırsın, sorun olmaz. ben bile alıştım :D
eski kayıtlarımıza da yorum yapabilirsiniz efenim, onların da ilgiye ihityacı var

Lavinya dedi ki...

gjıfdgjfıdjgd gerçekten ÇOK. FAZLA. CANINIZ. SIKILIYOR. O. ZAMAN. :P
yok yeaa bazı şeyleri yemem geçer gider :D ablam mesela 4 senedir ne zaman ıspanak çıksa yurtta yemekhanenin koridorundan dahi geçmiyor. isteyince oluyor demek ki :D
bu cümle sayesinde yoruma cevap atabilecek gücü içimde buldum valla bak :D

googhan dedi ki...

arada sıkılıyo evet :D

üeh! yan ürünlerle beslenebilir aslında :D ben de sevmediğim yemek olursa çorbaya tatlıya falan abanırım.

böyle böyle ayakta tutuyorum işte blogu :D