7 Haziran 2010 Pazartesi

doktor korkuyorum

bugün tedavi bölümüne gittim okulda. dişimdeki hayvağniğ yarığı kapattırmak için.
16:15te gel diyen doktorum 16:25te yanıma gelmiş. miş çünkü ben millete bakıyorum, sağımda da kıpırtı var. kıpırtı ben dikkat etmedikçe sola yanaşmaya başladı. en sonunda saat 1 yönünde bana eğilip el sallayan sevgili hocacığımı gördüm. hadi gel diye klinie aldı beni. önlüğümü verdi, naylon kısmı altta olucak şekilde tak dedi, taktım, baalayamadım ama. kendisi baaladı.
röntgenimim ne zamanlık olduunu sordu. otururken bakmıştım. 2 ay 20 küsür günlük dedim, güldü. araştırma görevlisi odasında da böyle gülüyolardı. tam bu gülme seansı başlamıştı ki o geldi...
diş etimi delip geçecek olan iğne. iğneye bakışımı görünce dalga geçer gibi nooldu diye sordu. accık korku olduunu söyledim. yapmassam daha çok acır diye kandırdı. aslında kandırmadı. neredeyse pulpaya kadar inmiş bi çürüktü sonuçta. umarım siniri açmayız dedi. kısmet diye yanıtladım.
ilk defa bi iine bu kadar az acıttı. normalde batırılış ve enjekte anında hissedilir bi aarı, ama sayın hocacığım hissettirmeden bu aşamayı tamamladı. tabi bu hala iineye karşı olan korkumu yok edemedi. yine olsa yine tırsarım.
neyse, dudaamın uyuştuunu söyleyince hadi bakalım diyip şu suyu çeken aleti taktı aazıma. ardından da oyma başladı tabi. önceleri pulpaya uzak kaldıımızdan hiçbi aarı yoktu. yavaş yavaş pulpaya yaklaştıkça benim gözler acıdan, onunkilerse dikkatten kısılmış durumdaydı. yarın sınavınız mı var diye böldü tedaviyi. yok, 2 sınıfların var nooldu diyince yarın beni gözetmen yazmışlar da, neyse dedi ve devam etti. 5-10 dakkalık bi oyma sürecinin sonunda durumu izah eden bi konuşma yaptı. şimdiye kadar bi diş doktorum bana ne yaptığını söylememişti.
içinde çürük bıraktım dedi. şaşırdıımı anlayınca eer onu da alırsam sinire zarar verebilirim, kanallık olur diş diye ekledi. endodontiye gitmek istemiyodum. kanal tedavisi için zamanım yoktu. şahsen o eğelerin de köke sokup çıkarılmasından zevk almıyorum.
üzerine ilaç koydum, 6 aya kadar sorun çıkarsa kanal tedavisi uygulanır. belki bu şekilde kurtarabiliriz dişi dedi. minnet dolu gözlerle baktım. birisinden adını unuttuum bişiyi istedi, akril kokusunu aldım, aazımda pamuk olduundan soramadım, çıkarınca sormayı unuttum.
geçmiş olsun diyip bitirince "geçirenler sağolsun" diye eklicektim nerdeyse. teşekkür ederimin daha güzel bi cevap olucaanı düşünüp onu söyledim.
tükürme aşaması en eelenceli aşamalrdan biriydi. aazıma suyu alıyorum, çalkalarken fışkırıyo. dudaamı kapatamıyorum. etrafta kimse olmadıı için eelenmek için bikaç kere daha çalkaladım aazımı, daha soora 19. yaşımı doldurucaamı aklıma getirip bıraktım. sonuuçta 19 yaşındaki insanlar aazında suyu çalkalarken fışkırmasıyla eelenmezler.

Hiç yorum yok: