28 Mayıs 2010 Cuma

savaş karşıtlığını hala anlayamıyorum ve sanırım anlayamıcam da.
savaş destekçisi değilim, ama savaşın insanlar için bir gerçek olduğunun farkıdayım.
elde ettiklerimizle bir türlü yetinmeyen bir yapımız var. eğer bir şeye eksikse onu tamamladıktan sonra başka bir şey isteriz ve onu elde etmeye çalışırız. isteklerimizin sonu gelmicek.
bireysel olarak sahip olduklarımız arttırmanın yöntemi çalışmak ya da hile yapmak olabilir.

devletlerin de doymak bilmeyen yapıları var. insanların ortaya çıkardığı bir şeyin insanlara benzememesi düşünülemezdi zaten. devletler de sürekli başka devletlerden daha iyi olmak isterler tıpkı bizim gibi. teknoloji açısından, halkın refahı açısından, toprak açısından, ekonomik anlamda üstün olma çabasındadırlar.
halkın refahını sağlamak için iyi yatırımlar yapmalılardır ve paraya ihtiyaçları vardır.
teknoloji için kaynak ayırmak zorundalardır ve paraya ihtiyaçları vardır.
para için de paraya ihtiyaçları vardır. endüstriyle para kazanabilirler ve bunlar için de paraya ihtiyaçları var. ürettikleri malları satabilmek için başkasının üretmesini de engellemek isterler. başka devletler de bunu yapmak isterler ve çıkarları çatışır birbiriyle. amaç ortaktır, burada bir sorun yok, ama izlenecek yol da aynıdır ve herkes bu yolda tek olmak ister.
bunun için diğer ülkelere baskı kurulmalıdır. baskıyı ekonomik, askeri yönde kurabilirsiniz. ekonomik yönde baskı için sizin de iyi bir ekonomiye sahip olmanız gerekiyor. iyi bir ekonomiye sahip olmanın yoluysa başkalarını kullanmak.

hiçkimse al tüm kaynaklarımı kullanabilirsin diye size vermez, sizin onu almanız gerekir. bunun için de şiddet dahil her yolu kullanabilirsiniz. bugüne kadar kullanılmıştır ve kullanılacaktır bu yol. devletlerin gelişmesi ve ayakta kalması için gerekli bir yoldur.

savaşa bu kadar ihtiyaç varken neden savaş karşıtlığı yapılır?

herkes barış içinde yaşasa bunlara harcayacağımız parayı daha iyi şeylere harc...
demeyin lütfen.
başta da demiştim. insan daha fazlasını isteyecektir burada. sen istemesen, başkası senin elinde olanı isteyecektir. ve şiddet de dahil olmak üzere her türlü yolla bunu almaya çalışacaktır.

savaş hiç bitmicek. sürekli yeni çıkarlar peşinde insanlar da devletler karşı karşıya gelecek.
o yüzden savaş karşıtlığı yapmak için harcanan enerji savaş sonrası oluşan yaraları sarmada kullanılırsa insanlık için çok daha yararlı olur.

Hiç yorum yok: